Kinnitatud Tuleviku Lasteaia hoolekogu
27.10.2016 otsusega nr 6

TULEVIKU LASTEAIA KODUKORD

1. Üldsätted
1.1. Kodukord on lastele, vanematele ja lasteasutuse töötajtele täitmiseks kohustuslik.
1.2. Kodukord ei sätesta neid asjaolusid, mis on ära kirjeldatud muudes õigus- ja haldusaktides.
1.3. Isiku suhtes, kes ei käitu kodukorra kohaselt, rakendatakse põhjendatud, asjakohaseid proporstionaalseid meetmeid kehtivates õigusaktides sätestatud tingimustel ja korras.
1.4. Kodukord on avalik dokument, millega saab tutvuda lasteasutuse veebilehel. Kodukord on paberkandjal tutvumiseks kättesaadav igas rühmas.
1.5. Kodukord lähtub haridusseadusest, koolieelse lasteasustuse seadusest, koolieelse lasteasutuse riiklikust õppekavast, lastekaitse seadusest, rahvatervise seadusest, isikuandmete kaitse seadusest.

2. Üldinfo
2.1. Alusharidus omandatakse põhiliselt kodus ning selle eest vastutavad vanemad. Perekondlikku kasvatust toetavad ja täiendavad koolieelsed lasteasutused.
2.2. Lasteaed on avatud tööpäevadel kell 7:00-19:00. Hommikusel (07:00-07:45) ja õhtusel (17:45-19:00) ajal on lasteaias valverühmad vastavalt valvegraafikule. Lasteaed on riigipühadel suletud.
2.3. Vastavalt vajadusele on lasteaia direktoril õigus liita rühmi ja teha muudatusi töökorralduses (suvekuudel, koolivaheaegadel, pühade eelsetel päevadel ja personali haigestumisel). Suveperioodil võib lasteaed olla ajutiselt suletud kuni üks kuu. Vajadusel on lapsele kindlustatud koht valvelasteaias.
2.4. Lasteaia välisuksed on elektrilise lukustussüsteemiga, sisenemiseks tuleb vajutada rühma nimega uksekella.
2.5. Lasteaias on tasulised huviringid. Huviringi läbiviimise ja kvaliteedi ja info jagamise eest lapsevanematele vastutab huviringi läbiviija.

3. Lapse õigused
3.1. Lapsel on õigus eakohasele, võimetest ja vajadustest lähtuvale õppekasvatustegevusele ja pedagoogide ning neid abistavate töötajate igakülgsele abile ja toetusele alushariduse omandamisel.
3.2. Lapsel on õigus tema arengut toetavale ohutule keskkonnale ja päevakavale, milles lapse füüsilised, tervislikud, psühholoogilised, emotsionaalsed, sotsiaalsed, kognitiivsed ja hariduslikud vajadused on rahuldatud.
3.3. Lapsel on õigus teha valikuid ja saada tagasisidet oma tegevuse tulemuse kohta.

4. Lapse kohustused
4.1. Lapsel on kohustus eakaaslaste ja täiskasvanutega lugupidavalt käituda ning järgida lasteaias, rühmas kokkulepitud reegleid.

5. Lapsevanema õigused
5.1. Lapsevanemal on õigus kokkuleppel rühma õpetajatega viibida lasteaiarühmas koos lapsega kohanemisperioodi esimestel päevadel.
5.2. Lapsevanemal on õigus saada nõu õppe- ja kasvatusküsimustes, selleks eelnevalt kokku leppides rühma õpetaja, logopeedi või juhtkonna esindajaga.
5.3. Lapsevanemal on õigus tutvuda lasteasutuse õppekavaga ning rühma tegevus- ja päevakavaga.
5.4. Lapsevanemal on õigus olla valitud hoolekogu liikmeks.
5.5. Lapsevanemal on õigus algatada koostöös nõustamiskomisjoni ja rühma õpetjate ning logopeediga lapsele individuaalse arengukava koostamine.

5.6. Lapsevanemal on õigus saada teavet e-lahenduse kaudu või lapsevanema soovil paberkandjal lasteasutuse direktorilt ja töötajatelt lasteasutuse töökorralduse ning õppe- ja kasvatustegevuse, toidukulu, laspevanema poolt kaetava osa ja selle kehtestamise aluste, lasteasutuse kodukorra ning muu info kohta, mis on seotud koha kasutamisega lasteasutuses.
5.7. Lapsevanemal on õigus teha ettepanekuid ja avaldada arvamust lasteaia või rühma tegevuse paremaks korraldamiseks ja laste turvalisuse tagamiseks rühma esindajale hoolekogus, rühma õpetjale või direktorile.

6. Lapsevanema kohustused
6.1. Lapsevanem on kohustatud looma lapsele soodsad tingimused arendamiseks ja alushariduse omandamiseks, pidama kinni lasteasutuse päevakavast ning laste tervisekaitse ja tervise edendamise nõuetest.
6.2. Lapsevanem suhtleb viisakalt ja lugupidavalt lasteasutuse töötajate, teiste lapsevanemte ja lastega.
6.3. Lapsevanemal on kohustus osalseda lapse arenguvestlustel.
6.4. Lapsevanem tasub koha kasutamise eest vallavolikogu kehtestatud lapsevanema poolt kaetavat osa (edaspidi osalustasu). Osalustasu arvestus ei peatu lapse haiguse või lasteasutusest puudumise või lasteasutuse ajutise sulgemise ajal. Osalustasu tasutakse jooksva kuu eest 20. kuupäevaks.
6.5. Osalustasu võlgnevuse korral üle kahe kuu kaotab laps õiguse lasteaiakohale ning tema asemele võetakse järjekorra alusel uus laps.
6.6. Lapsevanem peab teavitama lasteasutust (rühma õpetajaid, vajadusel direktorit) lapse erivajadustest (tingimustele, keskkonnale), sealhulgas käitumishäiretest ja terviseseisundist, mis vajab õpetaja pidevat tähelepanu. Last kasvatav isik on kohustatud lapse abivajaduse (sh erivajaduse) ilmnemisel otsima abi ja vajaduse korral tegema koostööd erispetsialistidega.
6.7. Lapsevanem peab teavitama lasteasutust, kui lapsel on diagnoositud nakkushaigus (tuulerõuged, leetrid, läkaköha, punetised, kõhuviirus, silmapõletik, molluskid jne), millega võib kaasneda teiste laste ahaigestumine.
6.8. Lapsevanem hoiab lasteasutuse kasutuses olevat vallavara.

7. Lapse lasteaeda toomine ja koju viimine
7.1. Laps tuleb tuua lasteaeda õigeaegselt – kui laps sööb hommikueinet, siis vähemalt viis minutit enne söögi algust ning kui laps ei söö hommikueinet, siis viis minutit enne kella üheksat (9:00 algavad õppetegevused).
7.2. Lapse toomine lasteaeda õppetegevuste ajal ei ole soovitav – see häirib teiste laste keskendumist ning juhib tähelepanu õppetöölt kõrvale. Erandolukordadest tuleb teavitada õpetajaid. Rühma mitte helistada õppetegevuste ajal, ajavahemikus 9:00-11:00.
7.3. Lapse puudumajäämisest teavitab lapsevanem rühma õpetajat rühmatelefonil või www.eliis.ee keskkonna kaudu hiljemalt sama päeva kella 9:00.
7.4. Lapsevanemal tuleb lapsele järele tulla hiljemalt 18:45, et lapsel jääks aega riietumiseks.
7.5. Lapsega kojuminekul tuleb lapsevanemal veenduda, et õpetja või teda asendav töötaja on lapse lahkumist märganud.
7.6. Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
7.7. Rühma töötajal on õigus laps üle anda vanemate poolt eelnevalt tutvustatud ja volitatud esindajatele. Erandid tuleb koosokõlastada kirjalikult lasteaia direktoriga.
7.8. Rühma töötajal on keelatud last üle anda üle selleks volitamata isikule.
7.9. Last ei anta üle alkoholi- või narkojoobe tunnustega inimesele.

7.10. Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järgi tuldud ning vanemaga ei ole võimalik ühendust saada, ootab rühma töötaja ühe tunni lasteaias. Kui ka siis pole lapsevanem lapsele järele tulnud, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest.

8. Lapse riietus ja hügieen
8.1. Lapsel peavad lasteaias kaasas olema isiklikud hügieenivahendid: kamm, taskurätt, vajadusel vahetuspesu.
8.2. Lapsel peavad olema libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivad jalanõud, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu.
8.3. Liikumistundideks on lapsel lühikesed püksid ja särk.
8.4. Lapsel on õueriided ja jalanõud lähtuvalt ilmastikust ning alati ilmastikule vastav peakate.
8.5. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile. Tõmblukud riietel ja jalatsitel on terved ja kergelt käivad, nii et laps nendega hakkama saab.
8.6. Lapsel on kapis vahetusriided juhuks, kui riided saavad märjaks või määrduvad.
8.7. Lastele, kellel esineb voodimärgamist, on kapis vahetuspesu.

9. Söömine ja laste sünnipäevad
9.1. Lasteaia toit valmistatakse Nõlvaku Lasteaia köögis Saue Vallavalitsuse määratud toitlustaja poolt.
9.2. Menüüga saab tutvuda rühma infostendil ja lasteaia veebilehel.
9.3. Toitlustamine on garanteeritud lastele, kes on lasteaeda saabunud hommikusöögi ajaks või kelle kohta on kella 9:00 rühma töötajat teavitatud, et laps saabub lasteaeda hiljem.
9.4. Tervislikel põhjustel teisiti toituva lapse toitlustamine korraldatakse tulenevalt tervishoiutöötja (perearsti, allergoloogi) soovitustest koostöös lapsevanema ja toitlustajaga.
9.5. Toitlustamisega seotud küsimustele vastab lasteaia direktor või toitlustaja esindaja. Toitlustaja kontaktid on lasteaia veebilehel.
9.6. Laste sünnipäeva tähistamises lepivad kokku lapsevanemad koostöös rühma õpetajatega.

10. Toiduraha ja lasteaiatasu maksmine
10.1. Lasteaia tasud on:
• Saue Vallavolikogu määrusega kehtestatud lapsevanema osalustasu;
• Lasteaia hoolekogu poolt kehtestatud laspe toidupäeva maksumus.
10.2. Lapsevanema osalustasu arve väljastab Saue valla raamatupidaja lapsevanemale e-posti aadressile elektrooniliselt.
10.3. Arve toidupäeva maksumuse eest esitatakse toitlustaja poolt iga kuu 3. kuupäevaks. Arve tasumise tähtaeg on 7 päeva. Arve väljastatatakse toitlustamisele järgneval kuul eelmisel kuul lastaias kohaloldud päevade arvu eest. Arve toiduraha tasumise kohta esitab toitlustaja vanemale e- posti teel.
10.4. Toiduraha võlgnevuse korral üle ühe kuu lõpetatakse lapse toitlustamine kuni võlgnevuse likvideerimiseni.
10.5. Lasteaia õppekavaväliste tegevuste korraldamine: teatrite külastused, õppekavaväliste materjalide, nt töövihikud, ostmine, õppekäikudeks busside tellimne jms lepitakse kokku iga rühma lastevanemate koosolekutel, neid korraldab lasteaed ning nende finantseerimise korraldavad lapsevanemad.

11. Kodust kaasa võetud mänguasjad
11.1. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele.

11.2. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
11.3. Lapsele ei anta lasteaeda kaasa militaarseid ja vägivallale õhutavaid mänguasju (poksikindad, noad jms), raha ega telefone, tahvelarvuteid jms (infotehnoloogia vahendid kokkuleppel rühma õpetajaga), ehteid, (sõrmused, ketid jms) ja meikimisvahendeid.
11.4. Rataste ja kelkude toomise ja viimise eest vastutab lapsevanem. Iga ese peab olema tähistatud lapse nimega.

12. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
12.1. Lapsevanem informeerib lasteaia direktorit kirjalikult laspe terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
12.2. Kui laps vajab erihoolt või tähelepanu (nt voodi märgamine, tundlikud kõrvad, higistab palju jms), informeerib lapsevanem sellest rühma töötajat.
12.3. Lasteaias ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt suhkruhaige) lasteaias anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel direktori määratud lasteaiatöötajaga.
12.4. Rühma töötaja jäglib lapse terviseseisundit lasteaeda vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumishäiretest laspevanemat ja vajadusel lasteaia direktorit.
12.5. Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteaia töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapsevanemaga. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele esmast abi.
12.6. Nakkushaiguse kahtlusega lapse eraldab lasteaia töötaja võimaluse korral teistest lastest.
12.7. Nakkushaiguste esinemise perioodil rakendatakse lasteaias eri puhtuskorda ja käte pesemise nõudeid, järgides Terviseameti juhiseid.
12.8. Lasteaia terviseõpetaja teavitab lapsevanemaid rühmas levivast nakkushaiguse juhtumist või puhangust rühma infostendil.
12.9. Soodsate ilmastikutingimuste korral toimub võimalikult palju laste tegevusi õues. Õues viibimise aeg sõltub välisõhu temperatuurist ja tuule kiirusest ehk tegelikult toimivast välisõhu temperatuurist (tuule-külma indeksist).

13. Turvalisuse tagamine
13.1. Lasteaia töötajad loovad koostöös lapsevanematega lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
13.2. Välis- ja sisekeskkonna turvalisuse tagamiseks viiakse lasteaias regulaarselt läbi riskianalüüs ning koostatakse tegevuskava ohutuse ja turvalisuse edendamiseks. Keskkonna ohutuse ja turvalisuse tegevuskava täitmises teostab järelevalvet Terviseamet, tuleohutuse valdkonnas Päästeamet.
13.3. Lasteaia rühma töökorraldus lähtub koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud täiskasvanute ja laste suhtarvudest.
13.4. Laste puhke- või magamise ajal on laste juures üks rühma töötaja.
13.5. Laste väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on tõkestatud. Rühma töötajad vastutavad laste väljapääsu tõkestamise eest rühmaruumidest ja territooriumilt.
13.6. Laste lasteaias viibimise ajal on tagatud pidev laste järelevalve. Lastele on selgitatud ning rühmatöötajad jälgivad ohutusreeglite täitmist ruumides ja õuealal mängides.

13.7. Õueala ja rühmaruumide korrasoleku ja ohutuse eest vastutavad rühma töötajad ning ohutuse tagamiseks tehtavate tööde eest direktor. Ohtude ilmnemisel õuealal ja ruumides teavitatakse juhtkonda koheselt.
13.8. Turvalisuse tagamiseks on väljaspool lasteaia tööaega lasteaia hoones elektrooniline valve.
13.9. Lasteaia õueal on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud.
13.10. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides.
13.11. Laste ja töötajate vaimset turvalisust ohustavate olukordade (ebavõrdne kohtlemine, agressiivne või ebaviisakas käitumine jms) tekkimise korral pöördutakse lasteaia direktori või teda asendava töötaja poole, kelle pädevuses on juhtumi lahendamine. Vastavalt juhtumi eripärale pöördutakse sotsiaalametniku, lastekaitsespetsialisti või politsei poole. Politsei ei lahenda eelkooliealiste lastevahelisi konflikte.
13.12. Täiskasvanud ei lahenda konflikte ega tee märkusi laste kuuldes.
13.13. Füüsiliselt agressiivse lapse puhul rakendab lasteasutus Lastekaitse seadusest tulenevaid meetmeid, kooskõlastades need lapsevanemaga.
13.14. Lasteasutusse ei lubata tööle asuda töötajal, kui tema terviseseisund võib kahjustada laste või teiste töötajate tervist. Direktoril on õigus haigusnähtudega töötaja koju saata.
13.15. Hädaolukorra, häire, tulekahju või muu erakorralise olukorra puhul teavitatakse lapsevanemaid telefonitsi ja vajadusle lapsed ning töötajad evakueeritakse.

14. Koostöö ja infovahetus
14.1. Pedagoogidel ja lapsevanematel on ühine eesmärk – arendada ja kasvatada igat last vastavalt tema individuaalsetele võimetele ja -vajadustele.
14.2. Lapsevanem teeb koostööd pedagoogidega kasvatusküsimustes (kokkuleppimine ühistes kasvatuspõhimõtetes, -väärtustes, reeglites).
14.3. Rühma lapsevanemate seisukohad koondab ja edastab direktorile rühma hoolekogu esindaja.
14.4. Lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest probleemidest teavitatakse rühma riideruumi seinal oleva stendi või teabelehe või keskkonna ELIIS kaudu. Stendil on tutvumiseks välja pandud rühma kuuplaan, menüü, päevakava jm. Üldine info on lasteaia kodulehel www.tulevikulasteaed.ee
14.5. Elukoha, koduse või töötelefoni numbri muutusest tuleb koheselt teavitada rühma õpetajat.
14.6. Lasteasutuse töötajad kaitsevad last ja peret puudutavaid andmeid vastavalt isikuandmete kaitse seadusele.